Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

BIEGANIE – PRZEPIS NA DŁUGOWIECZNOŚĆ!

Naukowcy obliczyli, ile dodatkowych lat zyskuje się dzięki uprawianiu tej aktywności. Sprawdź, ile i jak biegać, aby przedłużyć swoje życie?

Regularnebieganiezwiększa oczekiwaną długość trwania życia - o ponad 6 lata u mężczyzn i o ponad 5,5 lat w przypadku kobiet.

Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego na duńskiej populacji omawianym na spotkaniu EuroPRevent2012 w Dublinie.

Jeśli chodzi o spodziewany czas życia, najwięcej korzyści daje bieganie od jednej do 2,5 godzin w tygodniu w tempie "wolnym lub średnim" - zauważył po analizach wieloletnich danych Peter Schnohr, główny kardiolog Copenhagen City Heart Study.

Bieganie: sprzyja czy szkodzi zdrowiu?

Debata na temat wpływu joggingu na zdrowie rozpoczęła się w latach 70. - "Po tym, jak kilku mężczyzn zmarło w trakcie biegania, i różne gazety sugerowały, jakoby jogging mógł być zbyt wyczerpujący dla zwykłych ludzi w średnim wieku".

Niewiele później, bo w 1976 roku, ruszyło badanie Copenhagen City Heart. Były to rozłożone w czasie analizy obejmujące około 20 tys. mężczyzn i kobiet w wieku od 20 do 93 lat. Dane z badań nie tylko pozwoliły ustalić znaczenie biegania w prewencji chorób układu krążenia i udarów, a nawet chorób płuc, alergii, padaczki, demencji, zespołu bezdechu śródsennego i chorób genetycznych. Pod lupę wzięto także związek aktywności z długowiecznością.

Dodaj sobie lat

Aby sprawdzić wpływ joggingu na oczekiwaną długość życia, naukowcy badali grupę mężczyzn i kobiet uprawiających jogging oraz grupy ludzi niebiegających. Wszyscy uczestnicy odpowiadali na pytania, np. ile czasu w skali tygodnia poświęcają na bieganie i w jakim tempie to robią (wolnym, średnim czy szybkim). Jednocześnie naukowcy przez 35 lat trwania badania obserwowali te grupy pod kątem śmiertelności.

Okazało się, że z biegiem czasu w grupie nieuprawiającej joggingu zmarło ponad 10 tys. osób. Wśród biegających natomiast zaledwie 122. Analizy dowiodły, że wśród biegających mężczyzn i kobiet ryzyko zgonu zmniejszało się o 44 proc. Biegający mężczyźni żyli o 6,2 roku dłużej, kobiety - o 5,6 roku.

Regularne bieganie i lekka zadyszka - idealny sposób na bieganie
Zdaniem autorów analiz, największe korzyści dla zdrowia daje takie tempo biegania, w którym "nieco brakuje nam tchu". Nie chodzi jednak o to, by pozostać "zupełnie bez tchu".

Zdrowotne korzyści z biegania
Jogging sprzyja zdrowiu również na inne sposoby - dotlenia organizm, zwiększa gęstość kości i wrażliwość na insulinę, poprawia pracę serca i działanie układu odpornościowego, poza tym dobrze wpływa na odpowiednią proporcję tłuszczów, obniża ciśnienie, zmniejsza agregacje płytek krwi, przeciwdziała otyłości i jest dobre dla psychiki.