Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

Jaką dyscyplinę sportu wybrać?

Jedni lubię biegać, inni wolą pływać. Jedni mają w sobie tak ogromne pokłady energii, że bez problemu poradzą sobie w maratonie, inni preferują bardziej relaksujące formy wypoczynku. Dyscyplin sportu jest tak wiele, że każdy z nas znajdzie tą sobie najodpowiedniejszą. Bez sensu jest zmuszanie się do joggingu, bo przyjaciółka to robi, bo to jest modne, itp. lub towarzyszenie kolegom czy koleżankom w rozgrywkach tenisa, gdy wolimy popływać na basenie.         


Aby znaleźć odpowiednią dla siebie dyscyplinę, weź pod uwagę poniższe czynniki.

Własne potrzeby i zainteresowania

Każda forma ruchu jest wskazana, jeśli tylko zdrowie i ogólna kondycja pozwalają na jej uprawianie. Zastanów się, co lubisz - przebywanie na świeżym powietrzu czy wewnątrz; ciepło czy zimno; ćwiczenia indywidualne czy gry zespołowe. Jeśli wolisz spędzać czas w samotności, pomyśl o marszu z kijami - nordic walking, joggingu, jeździe na rowerze lub rolkach, pływaniu czy aerobiku w domu. W towarzystwie możesz także uprawiać powyższe formy ruchu, ale poza tym różne dyscypliny zespołowe, np.: siatkówkę, koszykówkę, piłkę ręczną lub nożną. W parach natomiast możesz ćwiczyć tenis ziemny bądź stołowy, a nawet taniec. Zaletą uprawiania sportu w grupie jest możliwość poznania ludzi o takich samych zainteresowaniach.

Warunki zdrowotne

Zanim rozpoczniesz sportową działalność, pomyśl o swoich fizycznych możliwościach, a także wszelkich ograniczeniach. Skonsultuj się z lekarzem, aby mieć pewność że Twój organizm jest gotowy na podjęcie takiego wysiłku. Jeśli przykładowo masz problem z kolanami, a zdecydowałeś się na bieganie, możesz sobie jedynie zaszkodzić. Sport ma utrzymywać Cię w stałej sprawności, a nie powodować cierpienie i kolejne dolegliwości. Jeśli nie masz żadnych problemów ze zdrowiem, uprawiaj sport który najbardziej lubisz - pamiętaj tylko o odpowiednim przygotowaniu, ponieważ zbyt ambitne cele mogą być ryzykowne dla Twojego zdrowia.

Dyspozycyjność czasowa

Każdy rodzaj aktywności fizycznej wymaga poświęcenia czasu. Zastanów się, ile godzin dziennie lub tygodniowo będziesz mógł spędzać na uprawianiu ulubionego sportu. Do najbardziej czasochłonnych dyscyplin należy m.in.: tenis ziemny - kilkugodzinne treningi każdego dnia to obowiązek, jeśli myślisz o sportowej karierze.

Zasobność portfela

Zanim wybierzesz odpowiednią dla siebie dyscyplinę, sprawdź czy stać Cię na jej uprawianie. Każdy sport wymaga pewnych nakładów finansowych - odpowiedni ubiór i sprzęt to zawsze spory wydatek. Jedną z najdroższych dyscyplin sportowych jest golf. Zapaleni gracze zwykle należą do określonego klubu, wspólnie użytkują swoje pole golfowe i o nie dbają. Jednak ze względu na drogi sprzęt, nie każdego stać na taką przyjemność - komplet kijów golfowych z wózkiem lub torbą oraz specjalne buty są dość kosztowne.