Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

Pływanie

PŁYWANIE JEST JEDNYM ZE SPORTÓW, KTÓRY MOŻNA UPRAWIAĆ PRZEZ CAŁE ŻYCIE. REGULARNE PŁYWANIE POZWALA ROZWINĄĆ HARMONIJNIE CAŁE CIAŁO, WZMOCNIĆ KONDYCJĘ, A PO URAZACH BĄDŹ OPERACJACH, MOŻE POMÓC POWRÓCIĆ DO PEŁNEJ SPRAWNOŚCI RUCHOWEJ.


Nie tylko latem, nie tylko w ładną pogodę – pływać można przez cały rok. W trakcie wakacyjnych wyjazdów warto trenować w jeziorach, rzekach, morzu. Ciekawą, ale mało u nas popularną propozycją są również stawy kąpielowe. Przez cały rok powinno się uczęszczać na pływalnię. Ci, którzy polubią ten sport i będą go regularnie uprawiać, z pewnością poczują jego dobroczynny wpływ na organizm. Pływanie modeluje sylwetkę, zwiększa wydolność organizmu, poprawia odporność, pomaga utrzymać prawidłową masę ciała, opóźnia oznaki starzenia i pozwala nabrać ciału lekkości. Pływać można zacząć w każdym wieku, a kto nie lubi kraula czy żabki, może brać udział w ciekawych zajęciach grupowych na basenie. A to nie wszystkie zalety ruchu w wodzie.

PIERWSZE „KROKI” W WODZIE
Jeszcze kilka lat temu zajęcia dla niemowląt na basenach były w Polsce rzadkością. Na szczęście teraz we wszystkich większych miastach bez trudu można znaleźć pływalnię, która je organizuje. Pływanie pozwala najmłodszym oswoić się z wodą, zdobywać nowe umiejętności ruchowe i stwarza świetną okazję do zabawy z rodzicami. Jeżeli pediatra nie widzi żadnych przeciwwskazań, warto wykorzystać naturalne umiejętności dziecka i zabierać je na basen. Noworodek potrafi wstrzymać oddech w wodzie na kilka sekund, a także posiada wrodzoną zdolność pływania.

Zajęcia dla najmłodszych odbywają się na krytych basenach, w których temperatura wody jest podwyższona do około 32-34°C. Według badań prowadzonych w wielu krajach, dzieci, które jako niemowlęta korzystały z regularnych zajęć na basenie, mają mniejsze problemy z rozwinięciem koordynacji ruchowej, szybciej zaczynają raczkować i chodzić, rzadziej zapadają na różnego rodzaju infekcje, lepiej potrafią odnaleźć się w grupie i są aktywniejsze. Zajęcia dla rodziców i niemowląt są dobrym sposobem, żeby zacząć regularnie chodzić na basen i korzystać z zalet, które daje pływanie.

PRZYJEMNE Z POŻYTECZNYM
Osoby uprawiające sport są bardziej zdyscyplinowane, łatwiej osiągają wyznaczone cele, są samodzielne, silniejsze i mniej chorują. Warto zaproponować częste zajęcia na basenie dzieciom i młodzieży, ponieważ pływanie nie tylko pozwala wzmocnić wszystkie grupy mięśni i utrzymać prawidłową postawę, ale wyrobi w młodym człowieku takie cechy, jak systematyczność, odpowiedzialność, odwagę, zdyscyplinowanie.

Podczas treningu cały organizm jest równomiernie dotleniany, a serce pracuje miarowo. Pływanie korzystnie wpływa także na układ oddechowy, ponieważ dzięki niemu zwiększa się pojemność płuc. Osoby prowadzące siedzący tryb życia powinny zacząć pływać, żeby wzmocnić mięśnie kręgosłupa. Na bóle pleców narzekają obecnie nawet bardzo młodzi ludzie, którzy spędzają wiele godzin przed komputerem. Ich mięśnie pleców wiotczeją i nie utrzymują odpowiednio kręgosłupa. Popularna żabka czy kraul pozwalają wzmocnić nie tylko mięśnie grzbietu, ale też brzucha. Wszystko z korzyścią dla kręgosłupa.

Dlaczego warto wybrać pływanie, a nie inną dyscyplinę? Przede wszystkim dlatego, że ten sport mogą uprawiać nawet osoby o słabej kondycji, z dużą nadwagą czy po urazach. Ryzyko przeciążenia stawów skokowych czy kolanowych jest o wiele mniejsze niż w przypadku innych sportów.

O pływaniu mówi się, że łączy przyjemne z pożytecznym. Pożyteczne są wszystkie aspekty zdrowotne związane z regularnym ruchem i jego dobroczynnym wpływem na organizm. Przyjemne natomiast jest to, że ruch w wodzie powoduje swego rodzaju masaż, który poprawia ukrwienie skóry i tkanki podskórnej. Ma to szczególne znaczenie dla kobiet, ponieważ pomaga między innymi w walce z cellulitem. Dodatkowo, jest to dobry sposób na odprężenie i relaks.

Wszystkie te dobroczynne efekty zarówno dla ciała, jak i dla umysłu uzyskamy pływając regularnie – przynajmniej dwa, trzy razy w tygodniu.