Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

Triathlon

triathlon (czyli trójbój) jest wszechstronną dyscypliną sportową łączącą trzy konkurencje wytrzymałościowe: pływanie, jazdę na rowerze i bieg. Zawodnik kolejno płynie, jedzie na rowerze i biegnie, a czas końcowy obejmuje również zmianę stroju sportowego przed zmianą dyscypliny.

 

Triathlon – jak powstał?
Pierwsze na świecie zawody w Triathlonie odbyły się 25 września 1974 roku w San Diego w Kalifornii. Ich pomysłodawcami byli Amerykanin Jack Johnston i Don Shanahan, którzy rozwinęli popularne w Kalifornii zawody łączące pływanie i bieg. Na trasie długości: 500 yardów pływa-nia, 5mil jazdy na rowerze i 6 mil biegu wystartowało 46 osób.
Eksplozja popularności Triathlonu nastąpiła kilka lat później na Hawajach, gdzie komandor John Collins sprzeczał się ze swoimi kolegami, który wyścig jest trudniejszy: czy pływacki wyścig Waikiki Rough na dystansie 4 km, kolarski wyścig dookoła wysp Oahu długości 180 km czy bieg maratoński w Honolulu. Salomonowym rozwiązaniem sporu była propozycja, aby wszystkie zawody połączyć i rozegrać jednego dnia. Od tamtej pory każdy, kto ukończy ten wyścig otrzymuje miano "Żelaznego Człowieka".

Najpopularniejszy dystans olimpijski jest rozgrywany od połowy lat 80. XX wieku. Jego pomysłodawcą był Jim Curl, natomiast Carl Thomas organizował w latach 1982-97 cykl imprez U.S. Triathlon Series
(USTS) na dystansie olimpijskim. Z kolei World Triathlon Corporation (WTC) na długim dystansie organizowała zawody z cyklu Hawaii Ironman Triathlon, znane jako Mistrzostwa Świata Ironman.
ITU zostało założone w 1990 jako organ międzynarodowy. Celem organizacji było wprowadzenie triathlonu na Igrzyska olimpijskie. International Triathlon Union organizuje zawody z na dystansie olimpijskim oraz długim, jednak nie sankcjonuje dystansu Ironman. Na dystansie olimpijskim są organizowane zawody z cyklu Mistrzostw Świata, Pucharu Świata, a także zawody kontynentalne. Co roku odbywa się rywalizacja o tytuł mistrza świata na dystansie długim.

Triathlon- Przebieg zawodów
Zasada, jaka panuje w Triathlonie jest prosta: czas rozpoczynamy mierzyć w momencie startu a kończymy w momencie przekroczenia mety. Czas poszczególnych zmian (z pływania na rower i z roweru na bieg) jest wliczany w całkowity wynik zawodów.
PŁYWANIE:
Ten etap odbywa się przeważnie na otwartych akwenach (jezioro, rzeka, morze, ocean), ale nie tylko. Start następuje z plaży, skoku lub z wody. Gdy temperatura wody spadnie poniżej 20 st. C dozwolone są tzw. pianki (czyli kostiumy wykonane z neoprenu). Sam start jest najtrudniejszym elementem wyścigu pływackiego. Wszyscy startują jednocześnie, stąd panuje wówczas duży tłok i chaos. Triathloniści pierwsze metry starają się pokonać z jak największą dla siebie prędkością aby uniknąć zamieszania startowego.
ROWER:
Zawodnicy po wyjściu z wody w boksie rowerowym (czyli strefie zmian) zostawiają czepek i okularki, ewentualnie zdejmują piankę, jeżeli ta była dozwolona i rozpoczynają część kolarską. Na dystansach olimpijskim i krótszych dozwolona jest jazda w grupie czyli mamy tu do czynienia ze zwykłym wyścigiem kolarskim. Na dystansach dłuższych tzw. „drafting” (czyli podciąganie) jest zabroniony. Panują tu zasady jak w indywidualnej jeździe na czas tzn. nie możemy korzystać z tunelu aerodynamicznego innego uczestnika zawodów.
BIEG:
To już ostatnia część wyścigu. Wygląda on identycznie jak bieg uliczny. Tutaj już nie ma miejsca na oszczędzanie się.